Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 września 2023

15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Osoby, które mieszkają w Gminie Moryń, ale nie są tu zameldowane na pobyt stały lub ujete na swój wniosek w stałym obwodzie głosowania, a także wszyscy, którzy tego dnia wyjeżdżają do innych  gmin też mogą wziąć w nich udział. W tym celu należy np.: złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

  • Wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć przez Internet poprzez stronę gov.pl  (usługa "Zmień miejsce głosowania”) lub za pomocą aplikacji mObywatel, a także stacjonarnie - w Urzędzie Miejskim w Moryniu. Usługa zmiany miejsca głosowania jest bezpłatna. Zachęcamy do dopisania się do spisu możliwie najszybciej i nieodkładania tego na ostatnią chwilę.

  • Zaświadczenie o prawie do głosowania

Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, nie ma tu znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Upoważnia ono do udziału w głosowaniu w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą. 

Zaświadczenie można odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę. Im szybciej ktoś zgłosi się po takie zaświadczenie, tym większa szansa, że uniknie czekania w kolejce w urzędzie. Zaświadczenie o prawie do głosowania jest bezpłatne.

Wyborcy, którzy uzyskają zaświadczenie o prawie głosowania w miejscu pobytu:

  • są skreślani ze spisu wyborców,
  • zostaną wpisani do spisu wyborców w dniu głosowania w obwodzie głosowania, który wybiorą, po przedstawieniu zaświadczenia o prawie do głosowania.

Ważne: należy zwrócić uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego np. zgubienia lub zniszczenia nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego. Nie będzie też można wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wydawanie zaświadczeń oraz dopisywanie do spisu jest możliwe do 12 października 2023 r.

Informacji na temat nadchodzących wyborów udzielają pracownicy Urzędu Miejskiego w Moryniu pod numerem telefonu 91 466 79 63, od poniedziałku do piątku w godz. 7:15 – 15:15.

 

Informacje urzędowe o wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 15 października 2023 roku udostępniamy na stronie BIP Gminy Moryń:

https://bip.moryn.pl/artykul/wybory-do-sejmu-rp-i-do-senatu-rp

Informacje dostępne są również na dedykowanej zbliżającym się wyborom stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej:
https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Logo Wybory do Sejmu i Senatu 2023 z orłem

    Logo Wybory do Sejmu i Senatu 2023 z orłem